Kanišauskas Saulius

CITATA.

„Tiesaus atsakymo, kur slypi žmogaus laimė, nėra ir negali būti. Ne veltui mano amžiaus sulaukęs vokiečių literatūros klasikas Johannas Wolfgangas Goethe rašė, kad per savo gyvenimą laimingas buvo gal tik keturias dienas“, – liūdnai šypteli filosofas, fizikas ir Lietuvos sinergetikos tėvas Saulius Kanišauskas (71 m.).

BIOGRAFIJA. Gimė 1945-06-01 (tikroji gim. data 1944-10-19) Jurbarko raj. Raudonėnų km. tarnautojų šeimoje. Gyveno Raudonėje, Raseinių rajone Godlaukio km., Jurbarke, Jonavoje, Kuršėnuose, Šiauliuose, Kaišiadoryse, dabar – Vilniuje. Mokėsi Jonavos ir Kuršėnų (Šiaulių raj.) vidurinėse mokyklose. Pastarąją baigė 1962 m. ir įstojo į Vilniaus universiteto Fizikos ir matematikos fakultetą studijuoti fiziką ir astronomiją.

1967 m. pabaigoje grįžęs iš armijos pradėjo dirbti Kaišiadorių rajono Pravieniškių vidurinėje pamaininėje mokykloje, ten dešimt metų dėstė fiziką ir astronomiją. Tuo pat metu tęsė studijas Kauno politechnikos institute, įgijo radijo inžinieriaus specialybę. Vienerius metus dirbo ir Kauno radijo gamyklos centrinėje laboratorijoje radijo aparatūros reguliuotoju.

1977 m. buvo pakviestas dirbti Vilniaus planetariumo direktoriumi ir lektoriumi, šiose pareigose dirbo 15 metų. Planetariumo veikla pagarsėjo visoje buvusioje Sovietų Sąjungoje. Pastatytas naujas planetariumo pastatas, įrengta nauja aparatūra. 1991 m. jo pastangų dėka Lietuvos „Žinijos“ draugijai priklausantis Vilniaus planetariumas buvo perduotas Teorinės fizikos ir astronomijos institutui.

1992 m. buvo išrinktas Lietuvos „Žinijos“ draugijos valdybos pirmininku (Draugijos faktiniu vadovu), šiuose pareigose dirbo 10 metų.

1993 m. pabaigoje apgynė humanitarinių mokslų daktaro filosofijos srityje disertaciją „Žmogaus ir kosmoso ryšiai šiuolaikiniuose gamtos moksluose: filosofiniai aspektai“.

1999 m. pavasarį buvo pakviestas dirbti Vilnius pedagoginio universiteto Psichologijos didaktikos katedroje, du semestrus dėstė psichologijos filosofiją.

Nuo 2000 m. pradėjo dirbti Lietuvos teisės universitete (dabar – Mykolo Romerio universitetas), nuo 2011 m. rudens konkurso tvarka – pagrindinėse docento pareigose. Nuo 2010 m. gegužės mėn. dirba profesoriaus pareigose, dėsto filosofijos, etikos, moralės filosofijos, mokslo filosofijos, bendrosios ir praktinės etikos, mokslo kultūros ir etikos (doktorantams) dalykus. 2004 m. vasario mėn. suteiktas docento pedagoginis vardas, 2015 m. gegužės mėn. – profesoriaus vardas.

KŪRYBA. Skaityta daugiau kaip 1500 viešų paskaitų fizikos, astronomijos, kosmonautikos, religijotyros, etikos, filosofijos tematika. Laikraščiuose ir žurnaluose, interneto portaluose paskelbta daugiau kaip 200 straipsnių ir interviu, dalyvauta keliose dešimtyse TV laidų. 1991-1992 m. kartu su R. Kalonaičiu, D. Sperauskiene, J. Nekrošiumi leido kelionių, nuotykių ir fantastikos žurnalą jaunimui „Aplink pasaulį“. 2000-2001 metais – kabelinės TV „Vinita“ laidos „Politikos slėpiniai“ autorius ir vedėjas. Rėmė Vilniaus fantastų klubo „Dorado“ veiklą ir aktyviai dalyvavo jo renginiuose. Be žemiau nurodytų bibliografijoje knygų paskelbta daugiau kaip 20 mokslinių straipsnių lietuvių, rusų, anglų, vokiečių, gruzinų kalbomis. Laisvalaikio pomėgis – grožinė kūryba. Išleista fantastinė apysaka „Žvaigždinio byla“. Keli apsakymai ir ištrauka iš romano išspausdinti literatūros žurnaluose, almanachuose. Pjesė „Durys“ išversta į vokiečių kalbą, Lietuvos teatro sąjunga ją pristatė Europos dramaturgų konkursui. Pjesę „Palaidosim Ievą“ įsigijo Lietuvos kultūros ministerija.

1994-1998 metais buvo ką tik įkurtos Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos (LSŠA) viceprezidentu, atstovavo Lietuvą tarptautiniuose ir pasauliniuose renginiuose, vadovavo Neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstatymo projekto kūrimui, redagavo LSŠA leidinį „Savišvieta“.

Nuo 2004 m. – Lietuvos „Žinijos“ draugijos viceprezidentas.

ŠALTINIAI.

http://studento.vikis.lt/wiki/index.php/Saulius_Kani%C5%A1auskas

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:VmnoByaPCjkJ:studento.vikis.lt/wiki/index.php/Saulius_Kani%25C5%25A1auskas&num=1&hl=lt&gl=lt&strip=1&vwsrc=0